W każdym telefonie komórkowym najistotniejsze nie są ani designerska obudowa, ani rozmiar, ani ciężar. Tym, co decyduje o „osiągach telefonu”, jest – jak jednostka napędowa w samochodzie – system operacyjny.
Kupowanie telefonu komórkowego na podstawie jego wyglądu, to jak decydowanie się na samochód ze względu na kolor lub przyjemną w dotyku tapicerkę. Bywa, że wybór jest trafny, ale ryzyko wpadki rośnie, gdy nowy samochód służyć ma nie tylko temu, by zaimponować otoczeniu. Podobne problemy wystąpią z telefonem, jeśli nie chcemy korzystać z niego wyłącznie przy okazji powiadamiania rodziny, że znowu wrócimy później do domu. Najważniejsze jest wnętrze telefonu, czyli to co kryje się pod jego „maską”, a właściwie wyświetlaczem.
System operacyjny.
Silnikiem telefonu komórkowego jest system operacyjny (OS), potocznie zwany także platformą. Tak jak w motoryzacji nie każdy producent montuje w samochodach silniki własnej produkcji, tak w branży elektronicznej nie każdy dostawca komórek wyposaża je we własny system operacyjny. Tak naprawdę dostawców profesjonalnych systemów operacyjnych jest zdecydowanie mniej niż tych, którzy produkują od podstaw telefony komórkowe z własnym OSem.
To, jakie osiągi zaprezentuje samochód nie zależy tylko od jego silnika. Na parametry jazdy wpływ mają także inne czynniki, tj. przekładnie napędowe, zawieszenie, elektronika. W telefonii komórkowej o walorach użytkowania decydują interfejsy. To dzięki nim możemy mieć satysfakcję z używania komórki lub być jej pozbawionym.
Samsung postanowił na autorskie rozwiązanie i poddał swój interfejs wielkim zmianom. Nowy interfejs pozwala na przykład na uruchomienie agregatora wpisów znajomych z serwisów społecznościowych, korzystanie z danych o pogodzie, kursach akcji itp. Mamy także dostęp do zegara z prognozą pogody. Funkcja „znajomi” umożliwia szybkie wybieranie ustalonych wcześniej kontaktów. Niewątpliwą zaletą nowego interfejsu o nazwie TouchWiz jest przejrzyste ułożenie ikon aplikacji na wyświetlaczu telefonu. Dzięki temu rozwiązaniu łatwiej odnajdujemy potrzebne programy. TouchWiz pozwala także na szybkie odinstalowanie aplikacji oraz na włączanie lub wyłączanie Wi-Fi, Bluetootha, wibracji i sygnałów dźwiękowych.
Najnowsza wersja interfejsu TouchWiz jest dostępna na telefonie Ultra Touch S8300 specjalnie przyszykowanym do Mobile World Congress, na którym swoją prezentację będzie miał także Samsung. W tej wersji jest sporo cieszących oko sztuczek 3D, ulepszono także dotykową informację zwrotną i sterowanie głosem oraz gestem. Wygospodarowano miejsce na ściągane z Internetu widety i dodano funkcję Photo Contact, która umożliwia zintegrowanie zdjęcia i kontaktu za pomocą technologii rozpoznawania twarzy. Menu jest w stylu iPhona z dużymi ikonami. Całość jest bardzo przejrzysta i ładna, a obsługa nie sprawia żadnych problemów, gdyż jest niezwykle intuicyjna. Z pewnością obsługiwanie telefonu z interfejsem TouchWiz nie będzie sprawiało nikomu kłopotu i będzie cieszyć nasze oczy. Warto zwrócić na to uwagę.