Android 2.1 Eclair z nakładką HTC Sense, wraz z wysoką specyficzną specyfikacją techniczną znamy bardzo dobrze i sprawuje się on całkiem nieźle. To samo znajdziemy w HTC Wildfire i przekonamy się, jak całość działa w tym przypadku.
Nakładka HTC jest rewolucyjnym udogodnieniem, które potwierdza, że Android ma na tyle potencjału, aby wyprzeć z rynku Windowsa Mobile. Dlaczego akurat ten system? Wystarczy sobie przypomnieć, jak wygląda TouchFLO, stworzona przez HTC nakładka na mobilnego Windowsa. Zarówno HTC Sense, jak i TouchFLO są do siebie bardzo podobne, jednak kiedy już zagłębimy się w menu telefonu, okazuje się, że Android w intuicyjności obsługi niczym nie ustępuje prostym telefonom z zamkniętymi, czego niestety nie da się powiedzieć o Windows Mobile 6.x. Pod względem komfortu obsługi wygrywa Android. Dzięki HTC Sense dysponujemy aż siedmioma pulpitami z różnymi kategoriami widżetów umieszczanych według własnych preferencji. Przełączanie między nimi jest wygodne, gdyż wystarczy tylko w trybie gotowości dotknąć na ikonkę z domkiem, a naszym oczom ukażą się miniatury wszystkich pulpitów, a wtedy wystarczy już tylko dotknąć ikonę z danym panelem w celu jego przywołania. Dzięki widetom właściwie nie jest konieczne zagłębianie się w menu telefonu, gdyż sami decydujemy, jakie funkcje urządzenia będziemy mieć w szybkiej dyspozycji. Oprócz kilku wersji zegarów, dysponujemy także widżetem pogodowym, kalendarzem, radiem czy też czytnikiem wiadomości – co może być jeśli chcemy przeglądać newsy pochodzące z polskich serwisów informacyjnych. Większa część tych dodatków ma kilka wersji, decydujemy nawet o tym, czy będą zajmowały całą powierzchnię ekranu, czy tylko wskazany fragment. Do uatrakcyjnienia wyglądu telefonu służą animacje flash, które przedstawiają ruchome atrakcyjne obrazy.
Szybkość.
Kolorowy i niezwykle funkcjonalny HTC Sense nie wszystkim musi przypaść do gustu, dlaczego istnieje możliwość jego wyłączenia. 384 MB pamięci ram nadaje telefonowi dużą szybkość i nawet przy włączonych kilkunastu aplikacji naraz system pokazuje nadal wolne ok. 100 MB. Swój udział w napędzie smartfonu ma także procesor Qualcomm MSM 7225 z taktowaniem 528 MHz. Największa wada systemu Google, czyli brak możliwości instalowania aplikacji w pamięci zewnętrznej nie została usunięta. Jednak brak tej możliwości twórcy Androida rekompensują zainstalowanymi od początku wszelkimi niezbędnymi aplikacjami, jak chociażby modne ostatnio aplikacje współpracujące z serwisami społecznościowymi.
Internet.
W korzystaniu z Internetu Wildfire stanął na wysokości zadania. Do łączenia się z siecią możemy wykorzystać HSDPA, a także WiFi. Optyczny touchpad służy do poruszania się po stronach internetowych, a oprócz tego surfowanie wspomaga nowa przeglądarka, wyposażona w funkcje Multitouch, dzięki której powiększamy lub zmniejszamy widok stron jedną ręką – wystarczy przyłożyć do ekranu dwa palce i rozchylać je bądź przybliżać do siebie. Przeglądanie stron ułatwia także czujnik położenia, sprawiający, że możemy zdecydować, czy zawartość ekranu będzie zmieniała orientację za każdym razem, kiedy obrócimy telefon, czy tylko w trakcie korzystania z przeglądarki. HTC Wildfire obsługuje technologię flash, a bateria starcza na długi czas użytkowania.